Pilates – postawa stojąca

PAMIĘTAJ! W Pilates, każdy szczegół jest ważny. Przyjęcie prawidłowej, fizjologicznej postawy ciała, przed wykonaniem dowolnego ćwiczenia, jest stałym elementem w metodzie Pilates. Aby ćwiczenie przyniosło pożądany efekt, zwracaj uwagę na

  • pozycję wyjściową
  • pozycję końcową
  • oddech
  • aktywację głębokich mięśni brzucha /centrum/
  • stabilizację łopatek

Przeczytaj dokładnie opis ćwiczenia, nie sugeruj się tylko zdjęciem. Jak kiedyś powiedział jeden z uczestników moich zajęć: „Jeśli ćwiczenie Pilates wydaje się banalnie łatwe, prawdopodobnie źle je wykonujesz”

Stań wyprostowany, boso, na równym, gładkim lecz nie śliskim podłożu, najlepiej na dywanie lub specjalnej macie. Rozłóż ciężar równo na obu stopach. Stopy ustawione równolegle do siebie, na szerokość bioder lub nieco węziej – pozycja ma być wygodna dla ciebie i stabilna. Wydłuż się, rozciągając kręgosłup, wyobraź sobie, że jesteś marionetką, przyciąganą za czubek głowy do sufitu. Sprawdź położenie swojej miednicy, wykonaj kilka delikatnych ruchów samą miednicą do przodu i do tyłu, aby zaobserwować, w jaki sposób wpływa to na ułożenie twojego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Odnajdź neutralne położenie miednicy – tak, aby kolce biodrowe były w tej samej płaszczyźnie , co kość łonowa. Delikatnie opuść kość ogonową, dół pośladków zwarty. Wciągnij brzuch, wyobrażając sobie ruch zapinania suwaka od spodni, które nieco skurczyły sie w praniu – „pępek do kręgosłupa”. Centrum twojego ciała jest teraz aktywne, zapewniając niezbędną stabilizację. Ramiona rozluźnij, lekko cofnij i opuść łopatki w dół pleców. Powinieneś mieć wrażenie, że zwiększyła się przestrzeń między barkiem a uchem, a szyja wydłużyła się. Pamiętaj, by ramiona pozostały miękkie i rozluźnione, lecz stabilne. Klatka piersiowa jest otwarta dla pełnego, świadomego oddechu. Ustaw brodę równolegle do podłoża i pilnuj, aby ruch wydłużania się wychodził z czubka głowy, nie z podbródka. Twój kręgosłup zachowuje wszystkie swoje fizjologiczne krzywizny. Postawa jest niewymuszona i swobodna a mimo to emanuje pewnością siebie, otwartością i siłą. Oddychaj głęboko. Uśmiechnij się :)

Ćwicz postawę Pilates, jak tylko możesz najczęściej, na początku najlepiej przed lustrem. Po kilku tygodniach zaczniesz „łapać” się na automatycznej korekcie poprzednich złych nawyków, zaczniesz oddychać bardziej świadomie i trzymać się prosto, pojawi się uczucie zwiększonego komfortu i rozluźnienia w obrębie pasa barkowego. Powodzenia!

One Response to “Pilates – postawa stojąca”

Read below or add a comment...

  1. Monia says:

    Mój pierwszy kontakt z pilatesem-nudy.Z jogą-nudy,na dodatek śmieszne.Po prawie 20 latach ponownie spróbowałam obu i…zakochałam się!Jestem osobą zamkniętą w sobie,porównującą się(niestety na swoją niekorzyść) z innymi- ćwiczenia z Kasią otworzyły mnie na ludzi i siebie.Od kiedy chodzę na zajęcia z pilatesu i jogi , nie tylko zauważyłam zmiany w ciele(choć od lat jestem związana z siłownią),ale przede wszystkim na duchu! Podczas ćwiczeń poddaję się słowom Kasi(znakomicie nazywa wykonywane czynności,przez co ciało prawidłowo robi,co powinno),oddycham odpowiednio i dziwię się gdy nagle jest koniec zajęć :)Kiedy rozkładam matę zapominam o stresującym dniu w pracy,brzuchu wydętym od zjedzonej kapusty :) itp. Z jogą pokonuję ograniczenia ciała i psychiki ,a każdy krok do przodu daje dużo frajdy!!Do zobaczenia na zajęciach!! :)