Pilates – biografia twórcy

Pilates, wbrew obiegowym opiniom, to nie kolejny, współczesny trend fitness. Nie jest współczesny, ponieważ jego początki sięgają do schyłku XIX wieku, kiedy to narodził się jego twórca. Nie jest zbiorem ćwiczeń gimnastycznych, a kompleksową metodą pracy z ciałem, oddechem i umysłem.

Joseph Hubertus Pilates (1883-1967) urodził się w Niemczech, w Mönchengladbach,w okolicach Dusseldorfu. Był wątłym, rachitycznym dzieckiem, prawdopodobnie mobbingowanym przez rówieśników, cierpiącym m.in. na przewlekłą astmę i ostry gościec stawowy. Odznaczał się jednak ogromną siłą ducha i postanowił rzucić wyzwanie swojemu słabemu ciału. Ojciec Josepha był gimnastykiem, startującym w turniejach, posiadał również salę do ćwiczeń, pewien rodzaj dzisiejszego studia fitness. Mały Joseph postawił więc na sport, systematycznie wykonywał znane wówczas ćwiczenia gimnastyczne, podnosił ciężary, jeździł na nartach, uprawiał szermierkę, boks i wschodnie sztuki walki. Lekarz rodzinny, podarował mu atlas anatomiczny, który tak go zafascynował, ze nie tylko drobiazgowo analizował ryciny, ale starał się zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego ciała w praktyce. Podczas lektury poruszał , każdą opisywaną częścią ciała. Z chorowitego dziecka wyrósł na atletycznego młodzieńca, który w wieku 14 lat , zarabiał już pierwsze pieniądze, pozując jako model do rysunków anatomicznych!

Ze względu na swój astmatyczny, skrócony oddech, włączył również do swojego programu treningowego, zaczerpnięte z jogi i Tai Chi, ćwiczenia oddechowe. Dało to podwaliny późniejszej metodzie treningowej, którą nazwał Kontrologią /Contrology/. Nad jej ulepszaniem, pracował całe swoje życie, wyprzedzając znacznie swoją epokę.

Należy pamiętać, iż było to w tamtych czasach innowacyjne, nie znajdujące wielu naśladowców, podejście: połączenie wysiłku fizycznego i kontroli oddechu, ze szczególnym naciskiem na precyzję ruchu i koncentrację na tym, co się robi. Wyjaśnia to również włączenie do późniejszego programu, kilku klasycznych asan jogi /pies z głową w dół, pozycja dziecka czy świeca/ i inspiracje wieloma innymi.

W 1912 J.Pilates wyjechał do Anglii. Razem ze swoim bratem Frederickiem zatrudnili się cyrku i występowali jako rzymscy gladiatorowie. Gdy wybuchła I-sza Wojny Światowej, Pilates , jako obywatel niemiecki został internowany, najpierw do Lancaster, później na wyspę Man. Swoich współtowarzyszy uczył samoobrony i na ten okres datuje się początek jego metody ćwiczeń na macie. W obozie internowanych na wyspie Man, został przyjęty do pracy jako sanitariusz.

Ówcześni lekarze zalecali długotrwałe i bierne leżenie w łóżku, przy wszelkiego typu chorobach i urazach, Joseph Pilates uważał to za błędne. W swojej pracy sanitariusza, znalazł kompromis z lekarzami, którzy pozwolili mu robić „wszystko” z pacjentami, dopóki nie będą oni opuszczać lóżka. Joseph więc rozebrał kilka szpitalnych łóżek, wyciągając z nich sprężyny i skonstruował podwieszany system oporowy, który pacjenci na leżąco mogli przesuwać, rozciągać i ściskać. Te konstrukcje zostały później udoskonalone w urządzeniu zwanym „Cadillac”.

Okazało się, że ćwiczący na sprężynach pacjenci, szybciej wracali do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Po zakończeniu Iszej Wojny Światowej, Pilates wrócił do Niemiec, gdzie pracował jako trener samoobrony w Policji oraz pracował z indywidualnymi klientami, konstruując coraz to nowe „urządzenia usprawniające”. W tamtym okresie spotkał Rudolfa von Labana, tancerza, choreografa, m in. twórcę kinetografii, stosowanego do dzisiaj systemu notacji ruchu czyli graficznego zapisu choreografii baletowej. Pomysły i koncepcje Josepha Pilatesa, znalazły zastosowanie we wspólnej pracy.

W 1926, w związku z niestabilną politycznie sytuacją Niemiec i ze względu na swoje pacyfistyczne poglądy, Joseph Pilates zdecydował sie na emigrację do U.S.A. Mieszkała tam juz cześć jego bliskich krewnych: wuj, brat i siostra, decyzja była więc tym łatwiejsza. Towarzyszył mu w tej podróży przyjaciel i późniejszy wspólnik, profi-bokser, Nat Fleischer. Na transatlantyku, w drodze do Stanów , Joseph Pilates poznał swoją przyszłą żonę, pielęgniarkę Clarę Zeuner.

Joseph i Clara, z pomocą Nata, otworzyli w Nowym Jorku , na Manhattanie, na 8th Avenue, swoje pierwsze Studio Treningowe. W bliskim sąsiedztwie

miała siedzibę Szkoła Baletowa – pierwszymi klientami byli tancerze, również kontuzjowani. Wysoka

efektywność metody Pilatesa, także jako metody rehabilitacji , zapewniła mu stały napływ nowych klientów, głównie sportowców wyczynowych, aktorów, tancerzy.

Studio było wyposażone w wiele przyrządów treningowych /stosowanych do dziś w profesjonalnych studiach Pilates/, podstawą treningu pozostały jednak ćwiczenia na matach, tylko z oporem własnego ciała. Pierwsze opłaty w studiu, wynosiły 5 dolarów za trening i były wrzucane do specjalnej puszki. Joseph wymagał trzech treningów w tygodniu.

Wkrótce, J.Pilates zaczął systematycznie dokumentować sukcesy swojej

metody – każdy klient miał zakładaną kartotekę ze swoim zdjęciem sprzed pierwszej i po

trzydziestej sesji treningowej pilates.

Studiując ową dokumentację, Pilates wysnuł tezę, która do dziś jest chętnie cytowana i

stanowi niejako motto jego metody:

” Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę, po dwudziestu sesjach

zobaczysz różnicę, po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem

nowe ciało”

/J.Pilates/

Joseph Pilates pracował i uczył do końca swojego życia. Swoją wiedze przekazał kilkorgu

uczniom którzy, po jego śmierci, otworzyli własne szkoły, dając podwaliny dzisiejszym,

nowoczesnym programom nauczania technik Pilates. Z czasem udoskonalono i rozwinięto

paletę ćwiczeń, uzupełniając metodę wraz z rozwojem wiedzy z dziedziny medycyny i

fizjologii. Nowoczesny Pilates składa się z ponad 500ćwiczeń, nadal jednak trzon metody

stanowią klasyczne ćwiczenia na macie.

Pilates napisał dwie książki: wydaną w 1934 „Your Health” oraz uważaną za dzieło życia, stworzoną wspólnie z Williamem J.Millerem: „Return to Life Through Contrology” [1945]

Do końca życia pozostał bardzo sprawny fizycznie, będąc żywą wizytówką swojej metody. Zmarł na chorobę płuc w wieku 86 lat.

 

One Response to “Pilates – biografia twórcy”

Read below or add a comment...

  1. Grażyna says:

    Te wypracowanie pozwoliło zaspokoić w pełni nurtujące mnie pytania. Bardzo dziękuję!!!